Zpět na seznam článků

Publikováno 21.03.2018

Kdy a proč přezout na letní pneumatiky

Kdy je vhodná doba na výměnu zimních pneumatik za letní? A proč vlastně pneumatiky na autě přezouvat?

Co na to zákon

Podle zákona musíte používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud „se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.“ U přezouvání letních pneumatik žádná zákonná povinnost neexistuje. Proto mnoho řidičů jezdí na zimních celoročně.

Má smysl přezouvat na letní?

Letní pneumatiky mají své opodstatnění. Jsou tvrdšídezén je uzpůsobený rychlému odvodu vody. Pokud chcete ušetřit peníze a necháte si na autě zimní gumy i v létě, nemusí se vám to vyplatit. Zimní pneu jsou totiž stavěny na chladné počasí a vysoké teploty mohou výrazně ovlivnit jejich jízdní vlastnosti. Kromě sníženého komfortu jízdy může dojít i k prodloužení brzdné dráhy. To znamená, že se snižuje i bezpečnost jízdy.

Přezujte na letní a ušetříte

Jezdit v létě na zimních gumách není tak ekonomické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Používáním zimních pneumatik na rozpálené vozovce snižujete jejich životnost. Je pravděpodobné, že se opotřebují natolik, že v zimě už budou nepoužitelné. Kromě toho, při jízdě na zimních pneumatikách v létě zvyšujete spotřebu paliva až o 10 %.

Kdy tedy přezout?


Řídit byste se měli především počasím. A zohledněte i lokalitu, ve které jezdíte. Správný čas na přezutí je, když teplota přestane klesat pod 7°C. V případě nepříznivého počasí a jarních mrazů s přezutím raději počkejte. Naopak, pokud je venku pěkně a neplánujete cestu do chladnějších oblastí, můžete přejít na letní pneumatiky dříve.

Při přezouvání se tedy řiďte vlastním rozumem a předpovědí počasí. Pokud žijete v chladnějších oblastech, s přezouváním na letní pneumatiky ještě chvíli počkejte.

Kdy přezouváte vy? Napište nám do komentářů na Facebooku.

Galerie

Galerie Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.