Zpět na seznam článků

Publikováno 09.05.2018

Kam se starými pneumatikami?

V České republice se ročně prodá zhruba 70 000 tun pneumatik. A to je dost na to, abychom se začali zabývat tím, kde pneumatiky skončí, když doslouží.

Z čeho se pneumatiky vyrábí?  

Pneumatiky mají tři základní složky: Ocelovou výztuž, textilní vložku a pryž, která tvoří hlavní hmotu. Pryž se vyrábí z přírodního nebo syntetického kaučuku vulkanizací (přidáváním síry za tepla).

V pneumatikách najdeme ještě saze a směs chemických látek upravujících vlastnosti (aktivátory vulkanizace, změkčovadla - minerální oleje, oxid zinečnatý a další).

Když víte, z čeho se pneumatiky vyrábějí, je patrné, že by neměly skončit pohozené za garáží, v kontejneru na komunální odpad ani zapálené na zahradě.  Při hoření pneumatik totiž vzniká koktejl ne zrovna zdraví prospěšných látek: styren, benzen, oxid siřičitý a také pyrolytický olej.

Jaké jsou tedy možnosti?

Zpětný odběr pneumatik

Věděli jste, že likvidace pneumatik je již zahrnuta v její ceně při zakoupení? 

Na pneumatiky se vztahuje povinnost zpětného odběru. Ta je dána výrobcům a dovozcům zákonem č. 185/2001 Sb.  Povinnost lze plnit individuálně nebo prostřednictvím kolektivního systému. Seznam povinných osob – výrobců a dovozců pneumatik je uveden na  stránkách Ministerstva životního prostředí.

Ale pozor, sběrná místa nejsou sběrné dvory. Sběrné dvory ne vždy umožňují odložení použitých pneumatik. Proto je lepší na místo předem zavolat a informovat se, zda vám staré pneumatiky vezmou.

Znovupoužití a recyklace

Některé pneumatiky se dají využít v původním stavu k novému účelu a zbytek je možné pohodlně recyklovat. Firem, které u nás pneumatiky recyklují, existuje celá řada.

Při recyklaci se z pneumatiky nejčastěji stane gumový granulát. Ten se pak dále používá k výrobě různých předmětů z gumy, jako je gumová zámková dlažba, izolační desky a tlumiče, kde se uplatňují vynikající mechanické, izolační a tlumicí vlastnosti. Ve sportu se používá na sportovní povrchy, obrubníky dětských hřišť, ruční tělocvičná nářadí a podobně.

 

Jak nakládáte se starými pneumatikami vy? Podělte se do komentáře na Facebooku!

 

Galerie

Galerie Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.