Zpět na seznam článků

Publikováno 12.09.2017

Jak poznáte skutečný věk vašeho auta?

Jak poznáte skutečný věk vašeho auta?
 

Průměrný věk aut v České republice letos překonal 15 let, což je o 6 let více, než je evropský průměr. Zjistěte, co za oblibou starších aut stojí nebo jak poznáte skutečný věk vašeho auta.

Proč dáváme přednost starším vozům?

Lidé v České republice mají podstatně nižší mzdy než v okolních zemích, což má vliv na částku, kterou jsou do koupě ojetého auta ochotní investovat. Dalším důvodem je chybějící motivace k vyřazování starších, nejen ekologicky, ale i bezpečnostně nevyhovujících aut.

Záleží na věku auta?

Informace o stáří auta není podstatná jen z hlediska technické stránky vozu. Od stáří auta se odvíjí výše havarijního pojištění i splátky u financování, je tak velmi důležitým údajem při rozhodování o koupi ojetého auta.

Pozor na podvodníky

Údaje o skutečném stáří auta se podvodníci zkouší zamaskovat. Ze zkušenosti Autotýmu je častou praktikou záměna roku výroby s rokem uvedení auta do provozu. Tím auto zpravidla omladí o jeden rok. Další oblíbenou praktikou je upravení údaje o stáří auta v technickém průkazu při převozu ze zahraničí a následném přihlášení v nové zemi.

Zkontrolujte VIN

Nejdůležitějším prvkem pro kontrolu stáří auta je kód VIN neboli Vehicle Identification Number. Kód mezinárodního identifikátoru aut je jedinečný pro každé auto. Tvoří ho 17 číslic a písmen, s výjimkou I, O, Q, aby nedošlo k záměně s číslicemi 1 a 0. Rok výroby je ukrytý pod 10. znakem.

VIN zkontrolujte v dokladech, i na autě. Najdete ho na několika místech, nejčastěji pod předním sklem, v motorovém prostoru, kolem uložení tlumičů, na přepážce mezi motorem a kabinou, na podlaze i v kufru.

Všímejte si detailů

Vždy VIN zkontrolujte alespoň na dvou různých místech. Podvodníci můžou kód na některých místech vyříznout a nahradit jej falešným, proto si pečlivě prohlédněte také okolí kódu. V českém technickém průkazu se uvádí údaj uvedení auta do provozu, ne datum jeho výroby. Skutečné stáří auta se tak může lišit o rok, ale i více.

Koukněte na datum výroby

Pokud si chcete ověřit stáří auta i jiným způsobem, datum výroby najdete i na některých součástech vozu. Na příklad na plastových dílech v motorovém prostoru nebo bezpečnostních pásech. Je pravděpodobné, že součástky ležely nějaký čas ve skladu, proto může být datum výroby maximálně o dva roky starší, než je uvedeno v technickém průkazu.

Nechte to na profesionálech

Autotým pracuje s databází kódů VIN, kde prověřuje rok výroby vozidel ještě před jejich osobní prohlídkou. Odhalí také skutečnou servisní historii i s počtem najetých kilometrů. Zjistěte více o službách Autotýmu.

 

 

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.