Zpět na seznam článků

Publikováno 21.02.2018

Jak omezit spotřebu paliva v zimě

I když se může zdát, že zima je téměř u konce, mrazy nás ještě stihnou potrápit. Přečtěte si, jak v takovém počasí snížit spotřebu paliva.

V zimě projezdíte více

Ať se snažíte sebevíc, v zimě počítejte s vyšší spotřebou paliva. Může za to hlavně delší doba, kterou motor potřebuje pro zahřátí – všechny kapaliny v autě, pohonné hmoty, ale i oleje, jsou kvůli nízkým teplotám tužší, a tak kladou větší odpor. Máme pro vás tipy, které můžete vyzkoušet právě v zimě.

Omezte krátké jízdy

Studené starty vašemu autu neprospívají. Proto se před jízdou rozmyslete, jestli vám stojí za to ujet pár set metrů. Možná bude tramvaj nebo procházka lepší řešení.

Střešní box jen na hory

Jezdíváte o víkendech na lyže, ale nechce se vám kvůli pár dnům sundávat střešní box? Chyba. Nejen, že vašemu autu přidává kila navíc, ale také zvyšuje odpor vzduchu. Kvůli tomu můžete pocítit zvýšení spotřeby až o 40 %. A to už je citelný rozdíl.

Také přecpaný kufr může ovlivnit vaši spotřebu. Vozíte s sebou v kufru zbytečnosti? Čím těžší máte v autě zátěž, tím vyšší je i spotřeba. Vše, co v kufru nepotřebujete mít 24 hodin denně, přestěhujte jinam.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Optimální tlak v pneumatikách stanovuje výrobce, na vás je, abyste ho občas překontrolovali. Nejenže špatně nahuštěné pneumatiky mají vliv na nerovnoměrné opotřebení, ale pokud jsou podhuštěné, auto při jízdě vzdoruje vyššímu odporu. A čím vyšší odpor, tím vyšší spotřeba paliva.

Tankujte kvalitní palivo

Kvalitním palivem můžete vyrovnat nárůst jeho spotřeby v zimních měsících. Prémiová nafta nebo benzín mají vylepšené vlastnosti. Jak se projeví na vašem autě? Svižnějším startováním, vyšším výkonem a v neposlední řadě dokonalým prohořením paliva, což se odrazí na jeho nižší spotřebě.

Zahřívejte motor za jízdy

Zahříváte každé ráno motor na volnoběh, zatímco z oken seškrabáváte ledovou krustu? Jedná se o zbytečnou ztrátu paliva. Opačným extrémem, který dává motoru zabrat, je okamžitý rozjezd na plné otáčky. Jak v zimě startovat, aby to co nejméně bolelo motor i vaši peněženku? Nastartuje a nechte motor běžet několik sekund. Mezitím se olej dostane tam, kam je třeba. Pak sedněte za volant a pomalou jízdou motor zahřejte.

Omezte zbytečnosti

Vyhřívaná sedadla, volant nebo okna jsou příjemný luxus, když je v zimě pod nulou, ale i tyto vychytávky se projeví na spotřebě paliva. Pokud chcete ušetřit za palivo, přehodnoťte, bez čeho se v zimě neobejdete.

 Řešíte v zimě spotřebu paliva? Co se u vás nejlépe osvědčilo? Napište nám do komentářů na Facebooku.

 

Galerie

Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.