Zpět na seznam článků

Publikováno 14.06.2017

Jak jezdit autem a šetřit životní prostředí? Zkuste tohle

Víte, že 5. června byl Světový den životního prostředí? Zajímá vás, jak jezdit ekologicky? Připravili jsme pro vás několik užitečných rad!

Auto + palivo = emise

Je to velmi jednoduchá rovnice: Spalování paliva vypouští do ovzduší škodliviny. Čím méně spalujeme palivo, tím méně škodlivin do ovzduší vypouštíme. Bez spalování paliva by se ale auto zkrátka nepohnulo z místa, tak co s tím?

Dejte šanci hybridům!

Ekologický hit na čtyřech kolech = hybrid. Auto, které může a nemusí mít spalovací motor, ale hlavně obsahuje elektrický motor a baterii. I lidé jen lehce políbeni na tvář automobilovým průmyslem alespoň jednou slyšeli slovo “Prius”.

A pokud z nějakého důvodu musíte říct “ne” hybridním autům, nabízí se vám ještě miniauto. Protože co je menší, to méně sežere.

Ekologičtější jízdou k lepšímu ovzduší

Ne každý se může ráno zvednout z postele a říct si, že dnes si koupí hybridní auto, aby ušetřil životní prostředí. Místo hledání výmluv je tu ale možnost naučit se jezdit ekologičtěji s tím, co máte doma.

Ekologický styl řízení se už více než deset let učí v Nizozemí a Anglii v autoškolách. Uchazeči o řidičský průkaz skládají zkoušku, takzvaný Green Test. Nikdo v něm nemůže propadnout, uchazeči ale musí ukázat, že ví, jak jezdit ekologicky a přitom plynule. Jde vlastně o pár pouček, které si níže představíme.

Na krátké vzdálenosti radši nechte klíčky doma

Jde o první tři až pět kilometrů. Pokud potřebujete jet jenom na chatu nebo skočit na malý nákup, zvolte jiný způsob přepravy.Než se motor dostatečně zahřeje, spotřebujete zdaleka nejvíc paliva. Tento stav nastává až kolem pátého kilometru.

Nevozte s sebou kartony balených vod

Máte v kufru zbytečnosti? Pravděpodobně si tím zatěžujete auto a spalujete více paliva, než musíte - i sportovci spálí více kalorií, když cvičí se závažími.

Nafoukněte pneumatiky

Možná bude auto s pneumatikami nafoukanými až na doraz (na maximum, které doporučuje výrobce vozu) na nerovných českých silnicích více kodrcat, vy ale do ovzduší vypustíte méně škodlivin.

Nízké otáčky má ovzduší rádo

Dlouhodobě se to sice nemusí moc líbit vašemu motoru - některé reagují na nízké otáčky větší vibrací a po té motor zrovna netouží - ale spotřebu paliva snížíte až o 30%. Ideálně držte benzínový motor na 2000 - 2500 ot/min a naftový na 1500 - 2000 ot/min.

Dejte motoru pauzičku

Zasekli jste se v nehybné koloně, nebo před vámi zrovna projíždí dlouhý nákladní vlak? Vypněte motor a při následném zapnutí nešlapejte na plyn.

Předvídejte budoucnost

Vidíte zdálky semafor a víte, že po zelené bude následovat oranžová a pak červená? Vyřaďte. Zavčas přeřazujte a na první rychlostní stupeň jezděte co nejméně. Pomalá jízda znamená méně vypuštěných emisí, ale ne nutně jízdu na nízký stupeň. Na 4. přeřazujte už při 35 km/h. Ulevujete tím i od hlučnosti.

S rozvahou nejdál dojdete

V tomto případě dojedete. Přehnané akcelerování, brzdění motorem z velké rychlosti, popojíždění brzda-plyn v kolonách nebo dlouhé rozjezdy nesvědčí ani počítadlu emisí, ani výbavě pod kapotou.

Spotřebiče spotřebovávají

Úplně největším žroutem v kategorii přídavných spotřebičů je samozřejmě klimatizace.Ta může přidat bezmála 2 litry spáleného paliva na 100 km. Vyhřívané sedačky nebo zadní sklo také znamenají větší spotřebu.

Aerodynamicky tvarované

Auto, které krájí vzduch jako po másle, nezatěžuje motor. Sundejte proto ze střechy nosiče i střešní boxy - pokud v nich zrovna něco nepotřebujete převézt. I taková drobnost, jako otevřená okna, mohou za nepatrně větší vypouštění emisí.

Zkuste si příště na tyto rady vzpomenout, až pojedete do práce nebo na dovolenou! Dodržíte je?

 

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.