Zpět na seznam článků

Publikováno 02.05.2018

Autem na dovolenou? Takto to zvládnete!

Léto se nezadržitelně blíží. A s ním i dlouho očekávaná dovolená. Chcete vyrazit do zahraničí, ale létání nemáte zrovna v lásce a autobus je příliš velké utrpení? Dá se to zvládnout i autem. Máme pro vás několik rad, které vám pomohou předejít nečekaným problémům.

Co vzít s sebou?

Kromě dovolenkových věcí si doma nezapomeňte řidičský průkaz, technický průkaz, doklad o pojištění auta, občanský průkaz a případně pas. Po ruce mějte pro jistotu i finanční hotovost, tiskopis zprávy o nehodě a navigaci. Před cestou se ujistěte, že vaše navigace zahrnuje nejen zemi, do které cestujete, ale i státy, přes které budete procházet.

Výbava, kterou se vyplatí mít

Defekt, vypálená žárovka nebo přehřátý motor. Tyto problémy se zdají být banální, ale cestu na dovolenou pořádně znepříjemní.

Nezapomeňte k zavazadlům přibalit alespoň litr doporučeného motorového oleje nebo náhradní chladicí kapalinu. Nespoléhejte se na čerpací stanice, ty nemusí být vždy po ruce nebo mít v nabídce to, co zrovna potřebujete. Pozornost si zaslouží i rezervní kolo, případně sada na opravu defektu, pumpa nebo kompresor a náhradní sada žárovek.

Doplňte si i počet reflexních vest podle počtu pasažérů, protože v některých zemích je mohou vyžadovat.

Kontrola vozidla: Na co se zaměřit?

Před dovolenou si auto určitě zkontrolujte. Předejdete tak nepříjemným překvapením, která by se mohla projevit během cesty. Základní údržbu zvládnete i v domácích podmínkách. Pokud nechcete riskovat, že něco přehlédnete, raději navštivte servis.

Brzdy by měly být funkční i při dlouhých klesáních s plně naloženým autem. Dosluhující baterie může také způsobit problémy. Zvýšenou pozornost určitě věnujte chladiči, který vás může při nedostatečné údržbě v letních vedrech zradit. Dejte si pozor i na podhuštění pneumatik, stav brzdové kapaliny, vody do ostřikovačů a olej.

Poslouchejte, zda vaše auto nevydává podivné zvuky nebo jiné projevy, které značí, že něco není v pořádku. Při jakémkoliv náznaku problému si raději zajděte do servisu, protože nadměrně opotřebovaná součástka se může pokazit v té nejnevhodnější chvíli.

Rada na závěr

Víte, jaká je maximální povolená hmotnost vašeho vozidla? Plný počet pasažérů a zavazadlový prostor naložený kufry mohou auto přetížit. To se na krátké trase nemusí projevit, ale při cestě na dovolenou buďte nanejvýš opatrní.

Máte zkušenosti s cestováním na dovolenou autem? Napište nám do komentářů na Facebooku!

Galerie

Galerie Galerie Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.