Zpět na seznam článků

Publikováno 19.07.2018

Nekalé triky prodejců aut: Naletíte?

Někteří prodejci aut jsou opravdu vynalézaví a někteří kupující jsou příliš důvěrčiví. Co vám při koupi ojetého auta hrozí nejčastěji a jak tomu předejít?

Průměrné evropské ojeté vozidlo

Studie Evropské komise, která se zabývala stavem ojetin, přišla se zajímavými výsledky. Průměrné auto z druhé ruky mělo 6,2 roku a ujelo 87 000 km. V Česku jsou tato čísla vyšší. Průměrný věk ojetin je u nás 9,8 roku a stav tachometru 179 000 km.

Co se týče konkrétních vozidel, v EU vede statistiky prodeje VW Golf. U nás je to Škoda Octavia.

 

Zkontrolujte důležité součástky

Nevěříte tomu, že by vám někdo dokázal prodat auto s nefunkční nebo dokonce chybějící součástkou? Možná vás překvapí, že je to jeden z nejčastějších podvodů při prodeji ojetin.

Dejte si pozor hlavně na chybějící airbagy, které se podvodníci snaží zamaskovat propojením jejich kontrolky s nějakou jinou, abyste si ničeho nevšimli.

Další problematickou součástkou je filtr pevných částic. Jeho výměna nebývá levnou záležitostí a právě proto se prodávající často uchylují k podvodům. Zkušený podvodník dokáže přeprogramovat řídící jednotku tak, aby nefunkční filtr nepoznala. Na tento trik můžete s odstupem času přijít až při emisní kontrole.

Servisní knížka – je opravdu v pořádku?

Auta bez servisní knížky se prodávají obtížněji. To vědí i autobazary a prodejci aut. Proto není žádným překvapením, že častým podvodem při koupi ojetého auta je právě zfalšována servisní knížka.

Před koupí udělejte alespoň minimum pro to, abyste si údaje ze servisní knížky ověřili. Nejjednodušší je zavolat do uvedených servisů a zjistit, zda jsou informace pravdivé. Může se vám stát i to, že zjistíte, že takový servis vůbec neexistuje.

Občas se vyskytne případ, kdy je nepravost servisní knížky rozpoznatelná už na první pohled. Například si můžete všimnout, že auto bylo v servisu ještě před tím, než bylo vyrobeno.

Stočené kilometry: Klasika mezi prodejními triky

 

Z výzkumů vyplývá, že tato technika je při prodeji aut stále oblíbená. Nepravdivé údaje se objevují až u 20% ojetých vozů.

Kilometry si přitom můžete vždy prověřit. Ukládají se do přístrojového panelu i do různých dalších řídících modulů. Například ABS, AIRBAG, ECU.

Známým rekordmanem v stočených kilometrech je u nás jistý Citröen Berlingo z roku 2007. Majitel se ho snažil prodat jako auto se 145 tisíci najetými kilometry. Jenže skutečné číslo zjištěné kontrolou bylo neuvěřitelných 663 500 km.

 

Chcete si být naprosto jisti?

Pokud si nejste jisti tím, jestli je ojeté auto v pořádku po technické stránce nebo se vám nezdají najeté kilometry, můžete se obrátit na odborníka, který vše zkontroluje za vás.

U nás si můžete nechat nezávisle prověřit jakékoliv auto a vždy budete mít jistotu, že s nákupem nešlápnete vedle.

 

Co je podle vás nejproblematičtější při koupi ojetého vozu? Dejte nám vědět do komentáře na Facebooku!

Galerie

Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.