Zpět na seznam článků

Publikováno 08.06.2017

Vybíráte olej do auta? Poradíme vám, jak na to!

Vaše auto potřebuje vyměnit motorový olej a říkáte si, že vybrat nový nemůže být těžké? U regálu s desítkami různých značek, výkonnostních tříd a záludných zkratek vás čeká nepříjemné překvapení. Naučte se, jak vybrat správný motorový olej a nezničit si přitom auto!

Proč nepodcenit výměnu motorového oleje

Motorový olej zabezpečuje rychlé a dobré promazání motoru. Chrání jej před kondenzací vodních par a nečistotami a má vliv na spotřebu paliva.

Každé auto má svou výměnnou lhůtu oleje, kterou byste měli dodržovat, jinak motoru ublížíte. Obvykle to bývá jeden rok, ale záleží na typu auta, kterým jezdíte i na režimu jízdy. 

Když olej pravidelně neměníte, zkracuje se tím životnost motoru: motor se rychleji zanáší sazemi, ztrácí výkon a přehřívá se.

Motoru škodí i nesprávně zvolený olej, nebo přechod na jiný typ oleje: když například koupíte ojeté auto a použijete jiný olej, než používal předchozí majitel, koledujete si o vážné poškození motoru.

 

Podle čeho vybrat olej do ojetého auta aneb Jak si (ne)zničit motor

  • Řiďte se pokyny výrobce

Do auta používejte olej, který vám doporučuje servisní knížka nebo návod k obsluze. Druh oleje můžete zjistit i podle štítku na výměnu oleje v motorovém prostoru (blízko uzávěru, kterým olej doplňujete). 

  • Neměňte typ oleje

To, jaký olej používal předchozí majitel auta, je důležité. Pokud do auta nalejete příliš řídký nebo příliš hustý olej, motor můžete vážně poškodit. Doplňujte proto olej se stejnou viskozitou a výkonovou klasifikací.

TIP: Při koupi ojetého vozu doporučujeme vyměnit olej hned. Pokud nevíte, jaký olej předchozí majitel používal, nechte si v servisu nádrž na olej vypláchnout a řiďte se doporučeními výrobce vozu. 

  • Nehleďte na značku, ale na specifikaci

Při výběru oleje nezáleží na tom, jakou značku si vyberete. Značku můžete zaměnit, parametry nikoliv. Prvořadé je rozlousknout číselné značení na obalu, které si vysvětlíme níže.

 

Co vám říká značení na obalu

Označení olejů se skládá z několika čísel, naučte se, co znamenají a podle čeho si v obchodě vybrat. Vezměme si konkrétní příklad:

  • 0W-40

Číslo, které je před „W“:

Značí hustotu. Čím je nižší, tím je olej řidší. Toto číslo vám prozradí i startovatelnost při nízké teplotě – pro zimní období se hodí řidší olej třídy 0-10W.

Číslice za pomlčkou:

Značí hustotu oleje v létě při zahřátí motoru. Aby se motor při vysoké okolní teplotě dobře promazával, potřebujete co nejvyšší číslo. Klimatické podmínky v Česku jsou průměrné, běžně si vystačíte s třídou 30 nebo 40.

  • Příklad, který uvádíme, označuje motorový olej vhodný k použití při teplotě -35°C až 35°C.

 

Slovníček důležitých zkratek

  • ACEA: Evropská norma – kombinace písmene a čísla, která určuje druh motoru a jeho specifikaci. Například Třída A1-A5 je určena pro benzínové motory, třída B1-B5 pro dieselové motory osobních automobilů.
  • API: Americká norma – S označuje oleje pro benzínové motory, C pro naftové motory. Další písmeno abecedy (za S nebo C) označuje výkonnost oleje – např. L bude výkonnější než F.
  • SAE: viskózní třída oleje při nízkých a vysokých teplotách – jde o čísla, která jsme popsali výše
  • V současné době mají největší váhu specifikace a firemní normy výrobců motorů a vozidel, která je potřeba vždy dodržet! Tyto normy jsou značeny u každého výrobce jinými znaky.

 

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.