Zpět na seznam článků

Publikováno 21.11.2017

Zima bez nehod

Máme pro vás pár tipů, jak jezdit bezpečně i v zhoršených zimních podmínkách.

Brzděte bezpečně

Brzdná dráha může být na zledovatělém povrchu až desetkrát delší než obvykle, proto brzděte pozvolna. Aby auto nešlo do smyku, snažte se brzdit s rovnými koly. Z kopce brzděte pomocí motoru – podřaďte si na nižší rychlostní stupeň. Pokud potřebujete použít brzdu, sešlápněte ji jen zlehka. Co dělat, když se v cestě objeví nečekaná překážka? Brzděte přerušovaně, aby nedošlo k zablokování kol. Pokud máte antiblokovací systém ABS, prudce sešlápněte brzdu. Kvůli zvýšené brzdné dráze dodržujte také větší bezpečnou vzdálenost před jedoucími auty, ideálně alespoň 4 vteřiny.

Tip: Nenechte se překvapit a jízdu v zimních podmínkách si na bezpečném místě natrénujte.

Předjíždějte opatrně

Při předjíždění na zasněžené silnici si dejte pozor na sněhovou vrstvu ve středu silnice, která zvyšuje riziko vzniku smyku. Proto více než kdy jindy zvažujte, zda se vám předjíždění vyplatí. Opatrně přidávejte i plyn, prudké sešlápnutí pedálu vás může dostat do smyku.

Kopce vyjíždějte svižně

Musíte vyjet na zasněžený kopec? Zvolte ten nejrychlejší rychlostní stupeň, který vám motor dovolí. Kola tak budou méně prokluzovat. Pokud vám zhasne motor a při rozjezdu do kopce se vám kola protáčejí, zkuste se rozjet na druhý, klidně i třetí, rychlostní stupeň. Dejte si pozor, abyste spojku pouštěli opatrně a plyn přidávali zlehka. Vyplatí se také co nejvíce zatížit poháněná kola. Pokud máte auto s pohonem zadních kol, přesuňte co největší zátěž, především spolujezdce, za řidiče.

Dejte si obzvlášť pozor:

  •  Při projíždění mostů. I když cesty nejsou pokryté ledem, je možné, že most bude namrzlý.
  •  Při cestě lesem. Namrzlé lesní cesty můžou být nečekaným a ne zrovna příjemným překvapením.
  •  Při jízdě za kamionem. Ze střech a návěsů kamionů můžou odpadávat kusy ledu, proto si od nich raději držte dostatečný odstup.

Zlaté pravidlo na závěr: Nikdy nepodceňujte počasí

Zní to jako klišé, ale pokud se chystáte na delší cestu, zjistěte si předpověď počasí. Pokud hrozí sněhová kalamita, raději nevyjíždějte.

 

Galerie

Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.