Zpět na seznam článků

Publikováno 11.04.2018

Jak po zimě dostat auto do formy

 

Vypadá to, že zima je konečně u konce. Teď je na čase zkontrolovat škody, které s vaším vozem napáchala. Co zvládnete zjistit doma a proč navštívit servis? Dozvíte se v článku.

Proč auta v zimě trpí?

Agresivní posypová sůl, odlétající kousky ledu a štěrku, námraza i studené starty.  Zima vaše auto dokáže pořádně potrápit – zejména pak podvozek a akumulátor. Podvozek dostává zabrat od nerovností na silnici a odlétajících kusů ledu a štěrku. Akumulátor v zimě trpí při krátkých a studených startech.

Co zvládnete sami?

Některé kroky zvládnete sami, jiné raději přenechejte odborníkům. Na co se tedy vrhnout?

Vyměňte pneumatiky

Než vyměníte letní pneumatiky, zkontrolujte, jestli jsou v pořádku.  Zajistěte také správné vyvážení disků, aby nedocházelo ke kmitání volantu – to se děje většinou v rychlosti kolem 90 – 110 km/h. O výměně zimních pneumatik za letní se více dočtete tady.

Zkontrolujte stěrače

Dáte ruku do ohně za to, že jste ze skla vždy poctivě odstranili sebemenší kousek námrazy? No vidíte. Raději zkontrolujte, jestli jsou gumičky stěračů v pořádku, aby vás první jarní průtrž nepříjemně nezaskočila.

Obhlédněte karoserii

Prohlédněte si, jestli posypový štěrk nezanechal na vašem voze oděrky. Ty menší zvládnete rozleštit, větší oděrky přenechejte odborníkům. A proč se jimi vůbec zabývat? Karoserie neslouží jen pro potěchu oka, ale chrání auto před korozí.

Doplňte provozní kapaliny

Zaměřte se především na směs do ostřikovačů. Letní má jiné složení než zimní, protože v létě se vaše sklo potýká s jiným typem znečištění – především hmyzem a pylem.

Prohlédněte skla

Odlétající kamínky můžou na čelním skle zanechat mikrotrhliny, které se časem rozšíří. Pokud nějaké najdete, obraťte se na pojišťovnu a zajistěte výměnu skla.

Co nechat na profesionálech?

Po zimě svěřte své auto do rukou profíků. Taky byste se nenechali prohlédnout od lékaře laika, že ne? Stejně tak i vaše auto si zaslouží profesionální péči. Pokud ji budete zanedbávat, dříve nebo později se to na vašem voze projeví.

Jarní mytí
 

I když mytí zvládnete doma i sami, po zimě je potřeba auto vyčistit daleko důkladněji. Odvezte ho proto na profesionální čistění, kde ho zbaví pozůstatků od posypové soli a dalších nečistot, které můžou způsobit korozi. Nechte ho také navoskovat, ať můžete vjet do nové sezóny se vším všudy. Voskování zaplní menší oděrky v laku, pomůže ochránit lak před UV zářením, dodá autu lesk a vytvoří kolem něj ochranný film, díky kterému se vám auto bude snadněji umývat.

Směr servis
 

Další nezbytnou zastávkou je servis, kde se na něj kouknou zkušení odborníci, kteří zjistí stav podvozku, akumulátoru i brzdové soustavy. U podvozku je potřeba se hlavně zaměřit na čepy, tyčky stabilizátoru a tlumiče, které jsou v zimě nejnáchylnější k poškození.

Věnujete svému autu po zimě zvýšenou péči? Napište nám do komentářů na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie

Galerie Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.