Zpět na seznam článků

Publikováno 17.05.2018

4 důvody, proč motor časem ztrácí výkon

Motor je jako živý organismus – postupem času stárne a ztrácí výkon. Příčin může být celá řada. Některé z nich se dají jednoduše odstranit, s jinými je to už o něco horší. Co tedy způsobuje ztrátu výkonu?


1.     Může za to porucha?


Náhlá ztráta výkonu může být zapříčiněna poruchou některé součástky motoru. V tomto případě stačí odstranit závadu a výkon se vrátí v plné síle zpět. My se dnes ale budeme věnovat pozvolné ztrátě výkonu. Ta je způsobena postupným opotřebováním a zanedbáváním údržby.


2.     I motor musí dýchat


Pokud motor nemůže dýchat, projeví se to i na jeho výkonu. Za sníženým množstvím vzduchu přiváděného do motoru bývá často zanesený sací filtr nebo těleso škrticí klapky. Jeho výměnu zvládnete i svépomocí v garáži. Na většině aut je snadno dostupný a nebudete potřebovat žádné speciální nářadí.

V běžném autě najdete papírový filtr. Ten je velmi levný a svou funkci plní výborně. Pokud ale chcete dopřát vašemu autu více vzduchu, vyměňte ho za bavlněný s lepší propustností.


3.     Bez paliva by to nešlo


Málo paliva – málo výkonu. I v tomto případě jsou opět častým problémem nečistoty a zanesení palivového systému.
Na vině může být například palivové čerpadlo. To se časem opotřebuje a přestane dodávat dostatečné množství paliva, zejména při vyšších otáčkách nebo velké zátěži motoru. Tento problém vyžaduje vyšší investici.


Problém s dodávkou paliva však může způsobit i zanesený palivový filtr. Pokles výkonu se v tomto případě opět projeví při vyšších otáčkách nebo větším zatížení motoru. Výměna palivového filtru je však velmi jednoduchá a levná záležitost. Zanést nečistotami se mohou také vstřikovače. Hlavně vlivem nekvalitního paliva.


4.     Pozor na ztrátu komprese


Ztráta komprese je vážný problém, který se vyskytuje hlavně u starších vznětových motorů. Způsobují ji netěsnosti ve spalovacím prostoru.
Konkrétních příčin může být několik: opotřebované nebo zničené pístní kroužky, opotřebovaný válec, poškozená hlava válce, poškozené těsnění pod hlavou válců nebo vadný ventil.
Oprava jakéhokoliv z těchto problémů je poměrně pracná a drahá záležitost. Proto si na ně dejte pozor hlavně při koupi ojetého auta.


Prevence je nejlevnější


Ztrátu výkonu může způsobit i spousta dalších problémů. Většina z nich má však společnou jednu věc. Jsou způsobeny nedostatečnou údržbou. Proto se zaměřte na prevenci – dbejte na doporučení výrobce, pravidelný servis a kvalitní palivo. Ušetříte si tak spoustu starostí a peněz.

Ztrácí vaše auto výkon? Možná je čas se poohlédnout po jeho nástupci. Ušetřete si starosti s jeho výběrem a svěřte se do rukou našich rádců.

Galerie

Galerie Galerie

Zavolejte nám

Ikona telefon modrý

800 553 333
702 078 878

Těšíme se na vás od 9 do 17 hod, po – pá.